glade-company-produces-a-single-product-the-costs-of-producing-and-selling-a-single

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Glade Company produces a single product. The costs of producing and selling a single.transtutors.com/qimg/96d37969-3feb-4f37-b86a-7920cc07c343.png”>EXERCISE 12–14 Special Order[LO4]

Glade Company produces a single product. The costs of producing and selling a single unit of this product at the company’s current activity level of 8,000 units per month are:

Glade Company produces a single product. The costs of producing and selling a single.transtutors.com/qimg/719ae922-57ba-454f-bc71-fe77359f50f2.png” alt=”Text box: direct materials . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $2.50 direct labor . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $3.00 variable manufacturing overhead . . . . . . . . . . . . . . . . . $0.50 fixed manufacturing overhead . . . . . . . . . . . . . . . . . . $4.25 variable selling and administrative expenses . . . . . . . $1.50 fixed selling and administrative expenses . . . . . . . . . $2.00 “>

The normal selling price is $15 per unit. The company’s capacity is 10,000 units per month. An order has been received from a potential customer overseas for 2,000 units at a price of $12.00 per unit. This order would not affect regular sales.

Required:

1. If the order is accepted, by how much will monthly profits increase or decrease? (The order would not change the company’s total fixed costs.)

2. Assume the company has 500 units of this product left over from last year that are inferior to the current model. The units must be sold through regular channels at reduced prices. What unit cost is relevant for establishing a minimum selling price for these units? Explain.

More to explorer

English, Literature & Philology

One of the central concerns with regard to the structuring of this class has been to demonstrate the ways in which histories

Answer:

Title: glade-company-produces-a-single-product-the-costs-of-producing-and-selling-a-single

This question has been Solved!

Click the button below to order this solution.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Open chat